Logo

Najlepsi z NajlepszychW dniu 10 kwietnia w Gdańsku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się I Pomorska Gala Mleczna, podczas której dokonano nagrodzenia Najlepszych Hodowców z województwa pomorskiego, którzy za 2018r. uzyskali w ocenie wartości użytkowej bydła mlecznego najwyższe wydajności. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem na salę Sztandaru Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego. Panowie Prezydenci Leszek Hądzlik, Krzysztof Banach i Andrzej Steckiewicz zaszczycili Hodowców swoją obecnością na gali, jednocześnie podnosząc prestiż spotkania. Obecni byli również członkowie Zarządu Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego w Gdańsku, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, urzędów administracji państwowej, oświaty rolniczej, Pomorskiej Izby Rolniczej, przedstawiciele Mleczarń, Spółek Inseminacyjnych i Firm obsługujących na co dzień Hodowców bydła mlecznego, łącznie brało udział 120 osób.

– Obecni byli również przedstawiciele patronatów medialnych:
- Radio Gdańsk S.A.
- Radio Głos
- Czasopismo Hodowla i Chów Bydła.


Powitania z ranienia Urzędu Marszałkowskiego dokonała Pani Marzena Sobczak dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa. Następnie uroczystego otwarcia dokonał Pan Józef Sarnowski – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Kolejnymi mówcami byli Pan Prezydent Leszek Hądzlik, który pogratulował pomorskim hodowcom uzyskanych wyników za 2018 r. jednocześnie kierując do hodowców informacje na temat rynku mleka i założeniach pracy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na nadchodzące lata. Podkreślił również, że organizacja gal mlecznych jest bardzo potrzebna aby docenić ciężką pracę i jednocześnie świętować wypracowany sukces, to bardzo ważne święto Hodowców. Nie zabrakło też słów uznania i gratulacji od Przewodniczącego Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego Pana Józefa Warunka. Z ramienia Polskiej Federacji Hodowców Bydła Hodowców, Hodowców i zaproszonych gości powitała Regina Stefańska Kierownik Oddziału w Gdańsku oraz pogratulowała osiągniętych wyników za 2018r. w OWUB, przedstawiła ideę organizacji I Pomorskiej Gali Mlecznej.
Dalsze prowadzenie gali prowadząca z ramienia urzędu Marszałkowskiego Pani Marzena Sobczak przekazała pracownikowi PFHBiPM O/w Gdańsku Panu Tomaszowi Dorszyńskiemu, zootechnikowi oceny, który oprócz realizacji pracy zootechniczej ma zdolności konferansjerskie, które wykorzystaliśmy w prowadzeniu I Pomorskiej Gali Mlecznej.
W związku z wprowadzeniem nowej usługi badania cielności z standardowych prób mleka Pani Danusia Radzio Kierownik Wydziału Oceny PFHBiPM w Warszawie, przedstawiła prezentację dotycząc tego tematu.
W dalszej części gali Pani Katarzyna Szreder-Dróżdż inspektor nadzoru z O/w Gdańsku PFHBiPM przedstawiła prezentację dotyczącą wyników i omówiła osiągnięte wyniki oceny za 2018 r. W pomorskim w 2018r. ocenialiśmy 993 obory, o przeciętnej liczbie krów ocenianych 34459 sztuk, średniej stada 34,7 i przeciętnej wydajności 7898 kg mleka. 2018r.wzrosła w stosunku do 2017 r. liczba obór ocenianych o 4 sztuki i liczba krów ocenianych o 727 sztuk. Przez cały 2018 r. z oceny ubyło nam 10471 krów, które użytkowane były 3,17 roku i długości życia 5,63 roku. W porównaniu do danych GUS za 2018 r. pogłowie krów mlecznych jest oceniane w pomorskim w 57,71%. Najwięcej obór bo 168 i 5193 krów jest ocenianych w powiecie chojnickim zaś najwyższa wydajność w 9444 kg mleka w powiecie malborskim. Po prezentacji wyników odbyło się uroczyste wręczanie statuetek i nagród najlepszym. Wyróżnienia otrzymali Hodowcy w pięciu kategoriach: Uroczystego wręczenia nagród w pierwszej kategorii: „Wielkość obory” dokonał: Pan Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mlecznych w Warszawie oraz Pan Józef Warunek Przewodniczącego Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego oraz Pan Józef Sarnowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Uhonorowaniu zostali:
W kategorii „ Wielkość obory” do 20 szt. krów, III miejsce zajął - Pan Ireneusz Lejkowski z Prokowa
II miejsce „ Wielkość obory” do 20 szt. krów zajął Pan Kazimierz Łabędzki z miejscowości Marynowy
I Miejsce w kategorii „Wielkość obory” do 20 szt. krów zajął - Pan Jan Karwasz z Krynicy Morskiej.


W kategorii „Wielkość obory „ od 20,1 do 50 szt. krów zajął:
III miejsce Pan Andrzej Stefański - z miejscowości Sołtyski,
II miejsce w kategorii „Wielkość obory „ od 20,1 do 50 szt. krów zajął GR Waldemar Zwolicki z miejscowości Żelichowo
I miejsce w kategorii ” Wielkość obory ” od 20,1 do 50 szt. krów zajęli Państwo Urszula i Eugeniusz Majewscy z miejscowości Kołoząb.


W kategorii „Wielkość obory „ od 50,1 do 150 sztuk krów
- 2x III - miejsce zajęli ex aequo Państwo Grażyna i Witold Nowogrodzcy z miejscowości Stanówko i Pan Adam Sikora z miejscowości Bągart
II miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 50,1 do 150 sztuk krów zajął Pan Andrzej Klonowski z miejscowości Lichnowy k. Chojnic
I miejsce w kategorii „Wielkość obory ” od 50,1 do 150 sztuk krów zajął Pan Daniel Górnowicz z miejscowości Koszary.


W kategorii „Wielkość obory” od 150,1 do 300 sztuk krów
III miejsce zajął Ośrodek Hodowli Zarodowej Gajewo spółka z o.o. Gajewo,
II miejsce w kategorii „ Wielkość obory” od 150,1do 300 sztuk krów zajął Ośrodek Hodowli Zarodowej Bobrowniki Spółka z o.o. w Bobrownikach
I miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 150,1 do 300 sztuk krów zajęła Danko Hodowla Roślin Spółka z o.o. z miejscowości Dębina.


W kategorii „Wielkość obory” od 300,1 do 500 sztuk krów
III miejsce zajęło stado - Gospodarstwo Rolne „DELTA -AGRO- Radosław Tymiec i Danuta Pepłowska Tymiec z miejscowości Miłoradz
II miejsce w kategorii „Wielkość obory „ od 300,1 do 500 sztuk krów zajął OMPOL Spółka z o.o. Leśnice
I miejsce w kategorii „Wielkość obory” od 300,1 do 500 sztuk krów zajęło Gospodarstwo Rolne „AGROFARM” Spółka z ograniczona odpowiedzialnością Jurkowice Pierwsze.

W Kategorii w „Wielkość obory” powyżej 500 sztuk krów
III miejsce zajął POLHOZ Spółka z o.o. z miejscowości Pogorzała Wieś
II miejsce w Kategorii „Wielkość obory” powyżej 500 sztuk krów zajął POLHOZ Spółka z o.o. z miejscowości Wojanowo
I miejsce w kategorii „Wielkość obory „ powyżej 500 sztuk krów zajęło - FORTUNE Spółka z o.o. w Cieszymowie.


W kategorii „Najlepsza wydajność z obory w powiecie” nagrody wręczali: Pana Krzysztof Banach Wice Prezydent PFHBiPM, Pan Janusz Nalewalski Dyrektor RO Bydgoszcz oraz Pan Józef Sarnowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.


Wyróżnienie w kategorii „Najlepsza wydajność z obory w powiecie” podczas I Pomorskiej Gali Mlecznej otrzymali:
-w powiecie bytowskim Pan Andrzej Kałymon z miejscowości Grzmiąca.
- w powiecie chojnickim Pan Daniel Górnowicz z miejscowości Koszary.
- w powiecie człuchowskim ROLPEX Spółka z o.o. Szczytno
- w powiecie gdańskim POLHOZ Spółka z o. o. Wojanowo
- w powiecie kartuskim Pan Tadeusz Grzenia - z miejscowości Sławki
- w powiecie kościerskim Pan Jan Kosater z miejscowości Szumleś Królewski
- w powiecie kwidzyńskim Pan Andrzej Stefański z miejscowości Sołtyski
- w powiecie lęborskim OMPOL Spółka z o.o. Leśnice
- w powiecie malborskim POLHOZ Spółka z o.o. Pogorzała Wieś
- w powiecie nowodworskim Pan Waldemar Zwolicki z miejscowości Żelichowo
- w powiecie puckim Panowie Jan i Tomasz Skwiercz z miejscowości Połchowo
- w powiecie słupskim Pan Marcin Rahoza z miejscowości Skórzyno
- w powiecie starogardzkim Pan Marian Behrendt z miejscowości Smoląg
- w powiecie sztumskim Pani Urszula i Pan Eugeniusz Majewscy z miejscowości Kołoząb
- w powiecie tczewskim Pan Jacek Wierzbicki z miejscowości Międzyłęż
- w powiecie wejherowskim Pan Bogdan Szulecki z miejscowości Gniewinko


W kategorii krowy o najwyższej wydajności mlecznej w województwie pomorskim, wręczenia nagród dokonał: Pan Andrzej Steckiewicz Wice Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Pani Danuta Radzio Kierownik Wydziału Oceny PFHBiPM oraz Pani Regina Stefańska Kierownik Oddziału w Gdańsku Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i Pan Józef Sarnowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Nagrody otrzymali:
- III miejsce W kategorii „Krowa z najwyższą wydajnością mleczną w województwie pomorskim” zajmuje krowa Marka 621-1 PL005280631609 z gospodarstwa rolnego - Fortune Sp. z o.o. w Cieszymowie, która dała 17446 kg mleka.
- II miejsce w kategorii „Krowa z najwyższą wydajnością mleczną w województwie pomorskim” zajmuje krowa Stokrotka PL005326261234 z gospodarstwa rolnego - Pana Daniela Górnowicza z miejscowości Koszary, która dała 17599 kg mleka.
- I miejsce w kategorii „Krowa z najwyższą wydajnością mleczną w województwie pomorskim” zajmuje krowa Blina 3 PL005276094562 ponownie z gospodarstwa rolnego - Fortune Sp. z o.o. w Cieszymowie, która dała 18055 kg mleka.

W kategorii „Ekologia” wyróżniliśmy Fundację Polska Farma Ekologiczna „ECOFARM” z miejscowości Wyczechowo. Powstała w 1992 roku. Celem jej jest propagowanie ekologicznej produkcji żywności w nieskażonym środowisku Pojezierza Kaszubskiego.

W kategorii „Innowacyjność” wyróżniono Fundację Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego z miejscowości Wętfie koło Kościerzyny.

Był również czas dla fotoreporterów oraz czas dla Firm, które mogły dodatkowo indywidualnie uhonorować najlepszych.

Pan Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie, Wice Prezydenci Krzysztof Banach i Andrzej Steckiewicz, wręczyli w trakcie uroczystości, zasłużonym osobom w działaniach na rzecz rozwoju hodowli bydła mlecznego szczególne wyróżnienie – „Złotą Honorową Odznakę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka"

Zapraszam na scenę osoby:
- Pana Janusza Armatowskiego
- Panią Małgorzatę Blinkiewicz
- Panią Grażynę Cichosz-Bazior
- Pana Józefa Derę
- Pana Bartosza Murańskiego
- Pana Zbigniewa Pienschke
- Panią Dianę Vennik

Podziękowano również Panu Tomaszowi Soukupowi za wieloletnią pracę na rzecz Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego w Gdańsku, wręczając pamiątkowy dyplom.
Po części merytorycznej wyprowadzone sztandar Pomorskich Hodowców.

Na uroczyste zwieńczenie I Pomorskiej Gali Mlecznej zaproszono młody zespół smyczkowy - Golden Gate String Quartet. Zespół powstał w czerwcu w 2015 roku w Gdańsku i składa się z absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Pierwsze skrzypce gra Gabriela Żmigrodzka, Drugie skrzypce Sabrina Stachel, Altówka Anna Paluch, Wiolonczela Katarzyna Gaszczyk.

Zamknięcia I Pomorskiej Gali Mlecznej dokonał Pan Janusz Nalewalski, Dyrektor RO Bydgoszcz PFHBiPM.
Dalsza część Gali odbyła się w kuluarach przy poczęstunku i fachowych rozmowach na tematy z branży hodowli i produkcji mleka.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję:
Hodowcom za liczne przybycie, Prezydentom PFHBiPM, Urzędowi Marszałkowskiemu, Zarządowi PZHBM, Dyrektorowi RO Bydgoszcz PFHBiPM, pracownikom O/w Gdańsku, Polska Federacja sp. z o.o., przedstawicielom urzędów, mediom oraz firmom obsługujących na co dzień hodowców bydła mlecznego za udział w I Pomorskiej Gali Mlecznej i za włączenie się w jej organizację. Wspólnie można wiele zrobić i za to bardzo dziękuję.

Regina Stefańska Kierownik O/w Gdańsku PFHBiPM

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, którą znajdziecie TUTAJ